
De belangrijkste resultaten van de eerste Europese pilotstudie naar ketogene therapie voor bipolaire stoornis zijn gepubliceerd! Een ketogeen dieet lijkt veelbelovend voor het bereiken van zowel mentale als metabole verbeteringen.
Aan deze single-arm, niet-gerandomiseerde open pilotstudie namen 27 mensen met een bipolaire stoornis deel. De interventieperiode bedroeg 6 tot 8 weken. De voeding bestond voor 60–75% van de calorieën uit vet, 5–7% uit koolhydraten en voor de rest uit eiwit. In totaal 20 deelnemers voltooiden de interventieperiode. De gemiddelde leeftijd van de deelnemers was 42 jaar, met een evenwichtige verdeling tussen mannen en vrouwen. Alle deelnemers waren gedurende minstens drie maanden stabiel zonder significante stemmingswisselingen voorafgaand aan de studie.
Deelnemers die de studie voltooiden, bereikten effectief ketose, waarbij 91% van de ketonmetingen gedurende de studie positief was voor ketose. De onderzoekers stelden een positieve correlatie vast tussen ketonenniveaus en zelfgerapporteerde verbeteringen in stemming, energieniveaus, snelheid van denken, impulsiviteit en angst. Daarnaast bereikten de deelnemers een gemiddelde gewichtsafname van 4,2 kg, een daling van de body mass index met 1,5 kg/m² en een verlaging van de systolische bloeddruk met 7,4 mmHg. Tijdens de interventieperiode bleven de deelnemers vrij van bipolaire stemmingswisselingen. Bovendien wees magnetic resonance spectroscopy (MRS) op een mogelijke verbetering van de hersenstofwisseling.
Deze pilotstudie laat zien dat een ketogeen dieet potentieel klinisch nuttig kan zijn bij de behandeling van bipolaire stoornis, met zowel mentale als metabole voordelen. Wel vermelden de auteurs dat het ontbreken van een controlegroep het lastig maakt om de specifieke effecten van het ketogene dieet vast te leggen. De bevindingen ondersteunen de noodzaak voor verdere grootschalige, gerandomiseerde gecontroleerde studies om deze resultaten te bevestigen en de mechanismen achter de waargenomen effecten beter te begrijpen.
Referentie:
Campbell IH, Needham N, Grossi H, e.a. A pilot study of a ketogenic diet in bipolar disorder: clinical, metabolic and magnetic resonance spectroscopy findings. BJPsych Open. maart 2025;11(2):e34.